Kendini Test Et

Dişçi Fobim Var mı?

Birçok hastamızda üzülerek tanık olduğumuz şey, korktukları için tedavilerini erteleyerek ağız içinde var olan diş, çene ve diş eti rahatsızlıklarının daha da kötüleşmesine neden olduklarıdır. Bu konuda uzman olarak hastalarımıza yönelttiğimiz “Neden muayeneye daha önce gelmediniz?” sorusuna üzülerek hastamız tarafından “Korktum” cevabını almaktayız. Bu tür korkuların baş edilebilir bir durum olduğunu göz önünde bulundurarak, siz değerli hastalarımız sitemizi ziyaret ettiğinizde “Kendini Test Et” bölümünden anketimizi yanıtlayarak korkunuzun şiddetini ölçebilir, tedaviyi aksatmamak ve daha ağır sonuçlara neden olmamak için bu konuda ne yapabileceğinizi hekiminize sorarak yenebilirsiniz.

Değerli ziyaretçilerimiz, Lütfen aşağıda size yöneltilen soruları “Evet” ya da “Hayır” olarak yanıtlayınız.

Ne zaman dişim ağrısa bir diş hekimine gitmek yerine, ağrı kesiciler ya da alkollü içecekler içerek ağrımı geçirmeye çalışırım.

A) EVET   B) HAYIR

Diş hekimine gitmeden önce kalbimin çok hızlı çarptığını hissederim.

A) EVET   B) HAYIR

Diş hekiminin diş çekimi sırasında canımı çok acıtacağına inanırım.

A) EVET   B) HAYIR

Sürekli diş hekimi araştırır fakat diş hekimine gitmeyi her zaman ertelerim.

A) EVET   B) HAYIR

Diş hekimine gidip muayene olabilirim. Ama diş çekimi ya da başka tedavi müdahaleleri olması gerektiğinde sonra gelirim diyerek muayenehaneden çıkarım.

A) EVET   B) HAYIR

Diş hekimine gitmeden bir gece önce uyku düzenim bozulur ve kendimi daha stresli hissederim.

A) EVET   B) HAYIR

Diş ağrısı ile ilgili sürekli birileriyle konuşmaya çalışıyor ve başkalarının diş çekimi sonrasında canlarının acıyıp acımadığını soruyorum.

A) EVET   B) HAYIR

Dişimle ilgili yaşadığım sorunları uzun süre dişlerimi fırçalayarak çözmeye çalışıyorum.

A) EVET   B) HAYIR

Dişçi koltuğuna oturduğumda kendimi bayılacakmış gibi hissediyorum.

A) EVET   B) HAYIR

Diş hekimine geldiğimde sanki vücudum uyuşuyormuş gibi oluyor ve daha düzensiz nefes alıp vermeye başlıyorum.

A) EVET   B) HAYIR

Yukarıda size yöneltilmiş olan 10 sorudan herhangi birine ya da daha fazlasına “Evet” yanıtını vermiş iseniz, dişçi fobisi yaşıyor olabilirsiniz. Bu fobik düzeydeki korku hali maalesef sizi de muayene olmanız açısından durdurabilir ve ağız içi müdahale geciktiği için istenmeyen daha olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilirsiniz.

Diş çürümeleri, kanal tedavileri, diş kayıpları, sinüs ameliyatları ve gömülü diş ameliyatları gibi birçok cerrahi işlemler de erken müdahale yapılamamasından kaynaklanabilmektedir. Bu gibi korkularınız olduğunu düşünüyorsanız, derhal hekiminizle iletişime geçmenizi ve doğru tedavi planının uygun şekilde size açıklanarak korkularınızla ilgili rahatlamanızı ve gecikmemenizi önermekteyiz.